Jak uniknąć chorób serca? 

Anna Gajewska

Zbyt często zaczynamy interesować się działaniami profilaktycznymi dopiero wtedy, gdy już dowiemy się o jakimś problemie zdrowotnym. A tymczasem mamy nieograniczony dostęp do wiedzy dotyczącej dbania o swój organizm. Lekarze chętnie odpowiadają na nasze pytania, mnóstwo informacji znajdziemy w bibliotece czy na zaufanych stronach internetowych. Jeśli tylko chcemy zwiększyć swoje szansę na to, że w przyszłości dalej będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem – mamy taką możliwość. 

O wiele łatwiej jest jednak się zadeklarować – niż faktycznie wprowadzić w swoim życiu zmiany. Powinniśmy na pewno lepiej dbać o swoje serce – lepiej niż robimy to obecnie. A kardiolodzy na każdym kroku przypominają nam, że to te codzienne czynności mają tak naprawdę największe znaczenie. Ważne jest to, jak się odżywiamy i ile ruchu mamy w ciągu dnia. Istotne są decyzje, które podejmujemy w odniesieniu do alkoholu i papierosów. Bez wątpienia duże znaczenie ma też nasze zaangażowanie w profilaktykę – to, czy regularnie badamy serce i sprawdzamy swoje nadciśnienie oraz cholesterol. Nawet znajomość historii chorób w rodzinie może już okazać się bardzo pomocna. 

Co musimy robić? 

Musisz niestety faktycznie zwracać uwagę na to, jak się odżywiasz. Nikt z nas nie lubi słuchać tego typu porad, bo często nie mamy czasu na zdrowe gotowanie i po prostu jemy to, co akurat wpadnie nam w ręce podczas wizyty w sklepie. Takie postępowanie zawsze będzie miało konsekwencje – nie będą one widoczne od razu, ale w końcu na pewno się pojawią. Powinno się jeść regularnie, w równych odstępach czasu – ale też w rozsądnych ilościach. Nie jest zalecane podjadanie i dobrze byłoby całkowicie wyeliminować przetworzoną żywność. 

Tak samo ważny jest też ruch i nie chodzi tutaj wcale o podnoszenie ciężarów na siłowni – także tutaj zdecydowanie bardziej istotna jest regularność. Lepiej codziennie spacerować po 30 minut – niż zmuszać się przez miesiąc do ćwiczeń na siłowni, których nienawidzimy i które po jakimś czasie i tak porzucimy. Większe znaczenie ma ten naturalny, codzienny ruch. Tego potrzebuje nasze serce, aby mogło ono prawidłowo pracować.

Więcej porad 

Chorobom serca z całą pewnością sprzyja uzależnienie od alkoholu i nikotyny – tutaj nikt z nas nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Sięgając po papierosa – naprawdę skracamy sobie życie. Te nałogi prędzej czy później wywołają u nas nadciśnienie, a to zwiększa ryzyko zawału serca – także w młodym wieku. 

Jeśli chcesz uniknąć chorób serca to musisz też po prostu regularnie sprawdzać to, w jakim obecnie jest ono stanie. Niektóre wady rozwijają się niezauważone, więc bez takich działań po prostu nie dowiesz się o ich istnieniu – albo dowiesz się zbyt późno. 

Zostaw komentarz