Czym może się charakteryzować niewydolność serca? 

Anna Gajewska

Wszyscy zdajemy sobie raczej sprawę z tego, że problemy z sercem to zawsze problemy poważne – tutaj nie ma już mowy o dalszym zaniedbywaniu swojego zdrowia. Jeśli nie dbamy o serce to po prostu nie możemy liczyć na długie życie – ten organ jest w naszym ciele najważniejszy i jego nieprawidłowa praca nie wróży dla nas zbyt dobrych wieści. To właśnie dlatego lekarze każą nam regularnie wykonywać badania, ruszać się i jeść zdrowo – a większość społeczeństwa dalej się tym nie przejmuje.  

Jeśli nie zamierzamy lepiej zatroszczyć się o nasze serce to musimy przynajmniej poznać potencjalne choroby, które w końcu być może zaatakują także nas. W Polsce mnóstwo osób walczy z niewydolnością serca – i mnóstwo osób w wyniku tej choroby także umiera. Jeśli nasze serce jest niewydolne to oznacza to po prostu, iż nie może ono pracować w sposób prawidłowy – przepływ krwi jest zaburzony i w końcu zacznie u nas dochodzić do zwężania się naczyń krwionośnych. Musimy robić wszystko, aby do tego nie doszło.

Objawy choroby 

Niewydolność serca objawia się poprzez silne zmęczenie i płytki oddech – co niestety często jest mylone z wieloma innymi problemami. Osoba chora będzie jednak na pewno słaba, mogą pojawiać się zawroty głowy i nudności. Duszności i przemęczenia można tutaj spodziewać się także podczas spoczynku i w nocy – gdy teoretycznie powinniśmy być wypoczęci. Dosyć charakterystycznym objawem jest też opuchlizna – może ona być obecna na stopach i całych nogach, a także w okolicy brzucha.  

Jeżeli przez długi czas bagatelizujemy swoje objawy i nie idziemy z tym do lekarza – w końcu niewydolność serca zacznie być dobrze widoczna także z zewnątrz. Jak to możliwe? Możemy spodziewać się znacznej utraty kilogramów i ogólnego wyniszczenia organizmu. Chory będzie miał problem z tym, aby w ogóle wstać z łóżka.

Przyczyny problemu 

A dlaczego przytrafia się nam niewydolność serca? Bardzo często niestety zaczynamy chorować w wyniku swoich własnych błędów. Przyczyną może być tutaj wieloletnie uzależnienie od alkoholu i nieleczone nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie czasami dotyka nas w wyniku tego, że posiadamy taką skłonność genetyczną – ale częściej przytrafia nam się ono dlatego, że mamy nadwagę, palimy papierosy i nie dbamy o swój organizm. 

Winne mogą być tutaj również przewlekłe choroby serca, z którymi mierzymy się już od dawna lub niedawno przebyty zawał. Niewydolność serca leczona jest z pomocą farmakologii – a w niektórych przypadkach trzeba wziąć pod uwagę także przeszczep. Najwięcej zależy tutaj od stopnia zaawansowania niewydolności. 

Zostaw komentarz