Czym charakteryzuje się niewydolność serca?

Anna Gajewska

Diagnoza niewydolności serca to coś, czego nie chce usłyszeć żaden pacjent. Chociaż najczęściej boimy się różnego rodzaju nowotworów i to ich nagłe pojawienie się spędza nam sen z powiek – niewydolność serca zwykle pozwala pacjentowi przeżyć zaledwie pięć lat po otrzymaniu tej diagnozy. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego taki problem może się pojawić i kto jest na to szczególnie narażony – wtedy możemy spróbować przynajmniej zrobić wszystko, aby u nas do tego nie doszło. 

Niewydolność serca to najczęściej następstwo innych chorób – przebytego zawału, nadciśnienia, choroby wieńcowej. Różnego rodzaju problemy z sercem to “plaga” XXI wieku, więc można tutaj na pewno powiedzieć, że mamy się czego obawiać w starszym wieku – tym bardziej, że obecnie coraz to młodsze osoby sięgają po używki i zmagają się z problemem nadwagi oraz otyłości. Sama niewydolność to stan, w którym nasze serce nie może w odpowiedni sposób pompować krwi – efektem tego jest niemożność dostarczenia wystarczającej ilości tlenu do organów wewnętrznych.

Na jakie objawy powinno się zwracać uwagę? 

Niewydolność serca bardzo szybko da o sobie znać, więc raczej nie damy rady przeoczyć tych charakterystycznych problemów zdrowotnych. Początkowo nie jesteśmy w stanie prawidłowo oddychać podczas zwiększonego wysiłku – a po jakimś czasie trudności nie ustępują już w żadnej pozycji i także w trakcie spoczynku. Coraz trudniej jest nam wykonywać nawet te najprostsze zadania z codziennego życia – szybko się męczymy, pojawiają się zawroty głowy. Bardzo często występują także obrzęki w okolicach kostek.  

Oczywiście jeszcze bardziej oczywiste będą symptomy, które lekarz odczyta już z naszych badań – tachykardia, nieprawidłowy rytm naszego serca, szmery, wodobrzusze. Na niewydolność najbardziej narażone są osoby po 60. roku życia – to właśnie dlatego lekarze cały czas zachęcają nas do wykonywania badań profilaktycznych.  

Sposoby leczenia 

W przypadku niewydolności serca leczenie ma przede wszystkim zapewnić pacjentowi szansę na dłuższe życie – chociaż sytuacja jest bardzo poważna i bez wykonania przeszczepu nie da się przywrócić danej osoby do pełni sił. Standardowo zaleca się tutaj oczywiście zmianę nawyków i próbę wzmocnienia serca poprzez stosowanie odpowiedniej diety, eliminacje używek i umiarkowaną aktywność. 

Pacjent będzie leczony w zależności od swojego indywidualnego stanu – zwykle wprowadzana jest farmakoterapia, a w razie potrzeby można też skorzystać z pomocy chirurga i wykonać jeden z dostępnych zabiegów. 

Zostaw komentarz