Czy muszę już wybrać się do kardiologa?

Anna Gajewska

W teorii każdy z nas powinien wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i dbać o to, aby nasz organizm był w możliwie jak najlepszym stanie. Prawda jest jednak taka, że wiele osób woli ignorować swoje objawy z obawy przed tym, że być może faktycznie dolega im coś poważnego. Nie jest to dobry pomysł w żadnym wypadku – ale w szczególności musimy tego unikać, jeśli nasze objawy dotyczą serca. Pamiętajmy, że tutaj bardzo łatwo o pomyłkę, która będzie kosztowała nas życie. 

Jeżeli nigdy nie byliśmy u kardiologa i niezbyt dobrze znamy historię chorób w naszej rodzinie to tak naprawdę nie mamy pojęcia, czy z naszym sercem wszystko jest obecnie w porządku. Ogromna ilość chorób daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy jest już bardzo źle i to właśnie dlatego lekarze na każdym kroku zachęcają nas do badań profilaktycznych. Wbrew powszechnemu przekonaniu – nie dotyczy to też tylko osób starszych. Wada serca może być przecież nawet wrodzona.

Przejmij kontrolę 

Zapisz się do kardiologa po raz pierwszy i najpierw przekonaj się po prostu, jak ocenia on stan Twojego serca. Jeżeli masz zbyt wysoki cholesterol to warto o tym wiedzieć – wtedy możesz zmienić dietę i zacząć więcej się ruszać. Tak samo w sytuacji, gdy męczą Cię objawy nadciśnienia – tutaj również kardiolog wskaże Ci, jakie leki będą najskuteczniejsze i czego warto raczej unikać. Takie wskazówki możemy oczywiście znaleźć też w mediach czy prasie – ale lepiej jest zawsze porozmawiać z prawdziwym lekarzem. 

Staraj się każdego dnia trochę lepiej dbać o swoje serce. Nie musisz tutaj nagle zmieniać wszystkiego – możesz zacząć od zmiany diety i wdrożenia większej aktywności fizycznej do swojego codziennego życia. Możesz też przyjmować naturalne suplementy diety i całkowicie ograniczyć palenie papierosów oraz picie alkoholu – Twoje serce na pewno będzie Ci za to wdzięczne.

Badanie u kardiologa 

Na wizycie u kardiologa najpewniej musimy spodziewać się badania EKG – to badanie dostarcza lekarzowi najwięcej podstawowych informacji i dzięki tej wiedzy może on zaplanować dla nas ewentualne leczenie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dużo będzie tutaj zależało od tego, na ile szczerze odpowiadamy na pytania kardiologa. Historia chorób w rodzinie i opis naszego trybu życia są w stanie opowiedzieć mu więcej o naszym sercu i jego przyszłości – niż niektóre testy. Jeżeli nie mówisz prawdy i starasz się odpowiadać tak, aby zadowolić kardiologa – taka wizyta mija się z celem, a Ty nie uzyskasz pomocy. 

Zostaw komentarz